Komentarz autorstwa eksperta PKF (Agnieszka Chamera - Partner, Doradca Podatkowy), został opublikowany 18 lipca 2013 r. na łamach "Dziennika Gazeta Prawna".
"Organy podatkowe przyjrzą się rozliczeniom między przedsiębiorstwami a ich jednostkami zależnymi. Sprawdzą, czy zawierają między sobą transakcje na warunkach rynkowych i płacą podatek we właściwej wysokości. A to za sprawą wchodzącej dziś w życie nowelizacji dwóch rozporządzeń dotyczących sposobu i trybu określania dochodów w drodze oszacowania. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 3 lipca w poz. 767 i 768. ..."
Pełny komentarz eksperta PKF do artykułu:
Eksperci widzą niebezpieczeństwo właśnie w sposobie, w jaki nowy par. 23a został sformułowany.
Agnieszka Chamera, doradca podatkowy, prezes PKF Tax, zwraca uwagę, że wytyczne dla organów, jeśli chodzi o badanie restrukturyzacji, ograniczają się do jednego paragrafu złożonego z 5 punktów. Ponadto mają być w nim uwzględnione kwestie wymienione w postaci ogólnych haseł: „przyczyny gospodarcze dokonywanej restrukturyzacji”, „oczekiwane korzyści”, „efekt synergii”, „opcje realistyczne dostępne dla podmiotów powiązanych”. – Nie wiadomo więc, w jakim kierunku ma iść badanie tych aspektów w kontekście analizowania warunków rynkowych transakcji przez organy podatkowe i kontroli skarbowej – mówi ekspert.
Uważa, że może się to łączyć z planowanym wprowadzeniem w Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) klauzuli obejścia prawa. Tam też się mówi o uzasadnieniu gospodarczym transakcji. Jeżeli urząd dojdzie do wniosku, że u podstaw danej operacji nie było żadnych powodów gospodarczych, może zakwestionować rozwiązania, których celem było – jego zdaniem – tylko obniżenie zobowiązania podatkowego.
– Przy tak ogólnikowym par. 23a rozporządzeń jest pole właśnie do takiej interpretacji nowych przepisów. Regulacje te mogą być wykorzystywane przez organy podatkowe do badania i kwestionowania transakcji – podkreśla Agnieszka Chamera. Wyjaśnia, że mówiąc o restrukturyzacji mamy na myśli m.in. wniesienie aportów, łączenie spółek, ich podziały itd. Przy takich transakcjach podmioty będą więc musiały przygotować rozbudowaną argumentację dotyczącą celu gospodarczego i korzyści z nich płynących – aby bronić się przed urzędem, że zamysł biznesowy istniał. – Łatwo przekroczyć granicę pomiędzy kwestionowaniem warunków rynkowych transakcji a naruszaniem zasady swobody działalności gospodarczej w związku z podważaniem uzasadnienia gospodarczego transakcji. Zaczynamy wchodzić za bardzo w sferę wolności gospodarczej i swobody kontraktowania, co było już kwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w kontekście uchylonego art. 24b Ordynacji (zawierał klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, którą fiskus chce ponownie wprowadzić do ustawy – red.) – uważa prezes PKF Tax.
Cały artykuł dostępny na stronie www.podatki.gazetaprawna.pl.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.